Розробки уроків

Українська мова
Тема: Поняття про числівник як частину мови.
Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови – числівником, його функцію в мовленні, вчити застосовувати знання про числівник на практиці і правильно вживати у мовленні; розвивати інтерес до вивчення природи. Виховувати самостійність.
Обладнання: предметні малюнки: бджола, цибуля, гриб, окуляри, місяць, зорі, подушка, вила, береги, годинник; опорні схеми; демонстраційний та роздатковий  матеріал.

Хід уроку
І. Організаційний момент

1.1. Привітання
Учні: Весела пісенька дзвіночка покликала нас на урок.
Учитель: Я бачу Ваші милі личка і очі з безліччю думок.
Учні: Ми мандруємо у світ науки, що гордо мовою зовуть…
Учитель: Та лиш кмітливість та увагу з собою взяти не забудь.

1.2. Вступна бесіда.
–  Яким ви хочете бачити урок ?
Урок має бути:                                      Ми будемо:
·        Цікавим                                              уважними
·        Навчальним                                       зібраними
·        Продуктивним                                   активними
·        Трохи казковим                                 дисциплінованими

1.3. Загадка
         На дорозі лежить квітка,
         Пелюстки згортає.
         Я хотів її підняти –
         А вона кусає.

1.4. Групова робота біля дошки
У бджіл немає дитинства. Уже на третій день після свого народження вони починають працювати: чистять вулик. З четвертого дня годують личинок медом і квітковим пилком. У віці 12-18 днів бджоли вже самостійно будують з власного воску стільники. А в 15 днів виконують найпочеснішу роботу: збирають нектар і пилок. Живе робоча бджола влітку 35-65 днів. Причина такого короткого життя бджоли – важка робота.

1.5. Робота в групах
І група
Бджілки золотисті в квітках літають.
ІІ група
Над бузком вються молоді бджоли.
ІІІ група
На луговим різнотравям тихо гудуть бджоли.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

ü Згадайте, які частини мови ви знаєте?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
       Сьогодні ми ознайомимося із новою частиною мови.
У бджіл немає дитинства. Уже на третій день після свого народження вони починають працювати: чистять вулик. З четвертого дня годують личинок медом і квітковим пилком. У віці 12-18 днів бджоли вже самостійно будують з власного воску стільники. А в 15 днів виконують найпочеснішу роботу: збирають нектар і пилок. Живе робоча бджола влітку 35-65 днів. Причина такого короткого життя бджоли – важка робота.

3.1. Вивчення правила
Числівники – слова, які означають кількість предметів, або їх порядок при лічбі.
ІV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Вправа 11
1.     Скільки речей випрала Марянка?
2.     Скільки ластівок сидить на дроті?
3.     Скільки каченят у качки?
4.     Скільки зацвіло кульбаб?
5.     Яку річ випрала і повісила сушити першою?
6.     Щ висить на мотузку пятим?
7.     Котре по прядку чорне каченя?
4.1. Вивчення правил
V. Закріплення та систематизація знань
5.1. Загадки. Дидактична гра «Знайди пару»
ü Сидить Марушка в семи кожушках. Хто її роздягає, той сльози проливає.
ü В мене ніжка одна, чобітка немає, і хоч я без голови, шапку одягаю.
ü Два скельця, три дужки – на ніс і на вушка.
ü дин пастух багато овець пасе.
ü Спить на ліжку біла сплюшка,
в неї аж чотири вушка,
всі цю сплюшку звуть …
ü Що трьома зубами сіно їсть?
ü Два брати у воду дивляться, а д віку не зійдуться.
ü Іде років двісті,
стоїть на місці,
лічить людський вік,
а не чоловік.
(звуко-буквенний аналіз слів відгадок)
5.2. Прислівя і приказки
Ø З одного поліна вогню не розложиш.
Ø Багато диму – мало тепла.
Ø От погода: один день блисне, а сім кисне.
Ø Дощ у жнива, як пяте колесо до воза.
Ø Як пече, то клади на друге плече.
Ø Пять днів нічого не робимо, а шостий відпочиваємо.
Ø Одні вночі спочивають, другі ж промишляють.
Ø Одне літо краще, як сто зим.
Ø Сім пятниць на тиждень.
Ø Добре там діє, де два оре, а третій сіє.
5.3. Творче завдання в парах

11 (кінь), 50 (день), 20 (корова), 2 (село), 3 (учень), 10 (дівчина), 32 (діти), 23 (номер), 3 (яблуко), 6 (вівця), 16 (стіл), 5 (хлопець), 28 (книжка), 600 (корабель), 70 (місто), 200 (кілограм), 118 (кінь), 9 (брат).
5.4. Самостійна робота
Вправа 13

5.5. Пошукова робота
           Тринадцята година двадцять хвилин, або двадцять хвилин на чотирнадцяту.
 

           Девята година
            Пів на третю, або половина третьої.
 

            Сьома година десять хвилин, або десять хвилин на восьму.
 

            Пята година сорок пять хвилин, або за чверть шоста.

5.6. Гра «Хто швидше»
Від числівників, які відповідають на запитання скільки? утворити числівники, які відповідають на запитання котрий? який?
Пять –
Шістнадцять –
Шістсот –
Сорок вісім –
Двадцять три –
Сімдесят один –

5.7. Гра «Розгадай ребус»
VІ. Підсумок уроку
6.1. Бесіда
- З якою частиною мови ви ознайомилися?
- Що ви можете розповісти про числівники?

6.2. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання



Українська мова
Тема:  Ознайомлення з прислівником як частиною мови
Мета:
·        Ознайомити учнів з прислівником я частиною мови;
·        Вчитись розпізнавати прислівники у тексті
·        Вчитись грамотно вживати прислівники у мовленні;
·        Збагачувати словниковий запас учнів;
·        Виховавути культуру мовлення.
Тип уроку: Навчально-виховний
Обладнання: ІКТ, роздатковий та демонстраційний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу
1.1 Привітання учителя
Любі діти! У наш клас
Завітали гості милі.
Привітаймо в добрий час
Гостей посмішкою й миром!
Ми Вам раді, добрі люди,
І вітаєм щиро вас
Та запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий клас.
1.2 Привітання учнів
Добрий день! У добрий час!
Радо ми вітаєм Вас!
З миром зустрічаємо.
Щастя всім бажаємо!
1.3 Аутотренінг
Сидимо – рівно!
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!
1.4 Путівка уроку
Ознайомитися з прислівником як частиною мови
Вчитись розпізнавати прислівники у тексті
Вивчити правило про прислівник
Запам’ятати з якою частиною мови найчастіше пов’язуються прислівники
Вивчити на які питання відповідають прислівники
Навчитися замінювати словосполучення одним словом
Навчитися підбирати антоніми
Навчитися підбирати синоніми
Удосконалювати навички роботи в групі
Навчитися утворювати прислівники від прикметників
Бути активним та уважним на уроці
1.5 Хвилинка – каліграфинка ( словниковий диктант)
Вранці вмить щодня напам’ять скраю
ІІ Повідомлення теми уроку
Діти виводять самі за допомогою математичних обчислень.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
3.1. Вивчення правила
- Для чого вивчати прислівники?
ІV Вивчення нового матеріалу
4.1 Робота з підручником ( зв'язок прислівника з дієсловом)
4.2 Гра «Замани одним словом»
4.3 Робота в парі. Гра «Лото антонімів»
         Рано                         Жартома
         Косо                          Голосно
         Чисто                        Весело
         Багато                       Важко
         Рівно                                  Брудно
         Криво                        Прямо
         Дорого                      Мало
         Пізно                                  Всерйоз
         Повільно                  Дешево
         Тихо                          Швидко
         Взимку                     Влітку
         Легко              
4.4 Робота в групах
1.Пошир опис необхідними за змістом прислівниками, що в дужках.
2. Підбери заголовок і запиши текст
… дихає вільна земля. Вітерець … колише свіжі запашні трави, … перебирає листочки на гілках дерев, … гойдає стебельце квітів. Пагорби … вкриті червоними тюльпанами. Як жар горять вони … .
(Легко, ніжно, ледь-ледь, вільно, навкруги, скрізь).
4.5 Поміркуй!
Від поданих прикметників утворити прислівники
Цікавий, високий, тихий, радий, давній, свіжий, добрий, далекий.
V Закріплення вивченого матеріалу.
5.1 ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ
         Чудово – красиво, гарно, прекрасно, дивовижно.
         Уміло – вправно, зразково.
         Радісно – весело.
         Довго – безкінечно, тривало.
         Ясно – сонячно, безхмарно, погожо.
         Ніжно – лагідно, тендітно, люблячи.
         Любо – мило, дорого.
         Швидко – скоро, жваво, хутко, чимдужче
         Казково – фантастично, чарівно, вигадано, неповторно.
5.2 Самостійна робота.
До поданих прислівників добери спільнокореневі іменники, прикметники, дієслова.
         Чисто –
         Радісно –
Фізкультхвилинка
Встали всі дружненько 1,2,3,
Посміхнулись веселенько 1,2,3,
Плеснемо в долоні звучно 1,2,3,
Ніжками притупнем гучно1,2,3
5.3 Хвилинка поезії. Гра «Впіймай прислівник»
Гнуться верби над ставом,
Рясно, пишно квітнуть трави.
Дзвінко, весело малеча
В зграї ластівок щебече.
Гарно, весело у полі,
Синь ясна на видноколі.
Сонце лагідно сміється,
І тепло так щедро ллється!
5.4 Розгадування ребусів
VI Домашнє завдання
VIІ Підсумок уроку
7.1Рефлексія
- Чи сподобався вам урок?
- Що найбільше?
- Що було важко?

- Чого навчилися? (путівка уроку)

Немає коментарів:

Дописати коментар